Granuliniai katilai, kaip išsirinkti gerą ir efektyvų? Katilas.lt
Granuliniai katilai, Šildymo sistemos

Kaip išsirinkti gerą ir efektyvų granulinį katilą

Lietuvos rinkoje yra daugybės žymių gamintojų granuliniai katilai. Kaip išsirinkti iš didelės pasiūlos, ypač jei granulinis katilas jums yra naujovė? Išsirinkti iš daugybės skirtingų gamintojų siūlomų granulinių katilų vieną, kuris atitiktų jūsų poreikius, yra atsakingas ir specialių žinių reikalaujantis uždavinys.

Daugelis klientų pageidauja, kad granulinis katilas užtikrintų namuose ne tik norimo komforto šilumą, bet ir šildytų namus patikimai ir saugiai ateinančius dešimt ar daugiau metų. Taip pat efektyviai naudotų medienos granulių kurą, t.y. kad labai gerai sudegtų kuras (pelenuose nebūtų pilnai nesudegusių granulių) ir būtų kuo mažiau išmetama šilumos su dūmais per kaminą. Svarbu, kad granulinis katilas būtų pilnai automatizuotas: nereikėtų rankiniu būdu uždegti, o visus katilo darbo nustatymus, internetu prisijungus prie katilo, būtų galima valdyti mobilių įrenginių pagalba – išmaniuoju telefonu, kompiuteriu ar planšetiniu kompiuteriu.

Todėl iš klientų dažnai girdime klausimus: Kaip išsirinkti gerą ir efektyvų granulinį katilą? Kokio gamintojo granulinį katilą  pirkti? Ar dažnai mums reikės valyti katilą? Ar granuliniai katilai ilgai išliks efektyvūs?

Vienareikšmio atsakymo į šiuos klausimus nėra, kadangi skirtingų gamintojų granuliniai katilai turi daugiau ar mažiau savų pliusų, ar minusų.

Todėl pateikiame jums svarbiausias charakteristikas, į kurias turite atkreipti dėmesį, renkantis granulinius katilus ir lyginant juos tarpusavyje. Tik tokiu būdu įsigysite granulinį katilą, atitinkantį jūsų poreikius ir lūkesčius.

OPOP Black Star granulinis katilas, katilas.lt

Katilo naudingumo koeficientas (Efektyvumas)

Katilo efektyvumas apibrėžiamas kaip tiekiamo į katilą kuro energetinės vertės santykis su pagamintos šilumos energetine verte. T.y. kiek šilumos prarandame su dūmais, dėl nepilno kuro sudegimo, nuostolių į aplinką ar su šlaku. Kuo katilo efektyvumas didesnis, tuo  jums reikės mažiau sudeginti kuro tam pačiam šilumos kiekiui pagaminti. Pagal LST EN 303-5:2012 standarto reikalavimus 5 klasės biokuro katilų efektyvumas turi būti ne mažiau kaip 89 proc. Šiuo metu aukštos kokybės granulinių katilų efektyvumas yra ne mažiau 90 proc.

Universalus ar granulinis katilas

Konvejeris DA1500 degikliui Atmos A25, 1,5 m. ilgio, Ø75 mm

Jei yra universalus katilas, t.y. gali būti naudojamos  granuliuotos anglys, malkos ar medienos granulės, reikia išsiaiškinti, pagal kurią kuro rūšį buvo apskaičiuotas efektyvumas. Gamintojai dažnai nutyli, kad efektyvumas buvo paskaičiuotas deginant akmens anglį, kurios energetinė vertė yra ženkliai aukštesnė. Universaliuose katiluose galima deginti daugiausia iki 15 proc. drėgmės kurą, todėl malkos turi būti gerai išdžiovintos. Deginant tam nepritaikytą kurą – šlapias malkas – rasos katilas, mažės katilo efektyvumas ir katilo ilgaamžiškumas. Taip pat perėjus prie granulių katilas dirbs neefektyviai ir sąnaudos bus ženkliai didesnės, lyginant su granuliniu katilu. Katilo efektyvumas, deginant medienos granules, yra nuo 5 iki 12 proc. aukštesnis (priklauso nuo katilo tipo), lyginant su malkomis kūrenamu katilu. Kadangi medienos granulių kuras turi ne tik geresnes savybes, bet ir degimo procesas efektyviau valdomas dėl aukštesnio automatikos lygio. Todėl granules efektyviausiai sudegins granuliniai katilai, o malkas kieto kuro katilai.

Katilo ir kuro talpos dydis

Net ir įsigijus aukščiausios klasės granulinį katilą su kuro talpa, gali tekti nusivilti, jei katilas bus per didelis ir netilps į numatytą katilinės patalpą. Todėl renkantis yra būtina įvertinti granulinio katilo ir kuro talpos išmatavimus, dūmtakių  pajungimo vietą (iš katilo viršaus ar galinės korpuso pusės), kuro talpos pajungimą (iš kairės ar dešinės). Įsivertinti kiek vietos užims katilo aprišimo įranga, statoma  akumuliacinė talpa ar vandens šildytuvas. Numatyti atstumus nuo patalpos sienų, nustatytus gamintojų ir teisės aktų reikalavimais, kad būtų galima patogiai prieti ir eksploatuoti katilą. Nuo patalpos sienos granulinis katilas turėtų būti atitrauktas ne mažiau nei 40 – 50 cm.Granulinis katilas Black Star+ su 280l talpa

Katilo klasė pagal Lietuvos standartą LST EN 303-5:2012

Katilo klasė parodo katilo efektyvumą ir išmetamų teršalų emisijų lygį. Jeigu planuojate kreiptis dėl paramos granulinio katilo įrengimui, turite įvertinti, kad išlaidos, biokuro katilų įrengimui, fizinių asmenų gyvenamosios paskirties pastatuose yra tinkamos finansuoti, tik jei šie katilai atitinka 5 klasės efektyvumo ir emisijų reikalavimus pagal Lietuvos standartą LST EN 303-5:2012.

Katilo automatika

Granuliniai katilai turi įvairaus lygio automatiką: būna pilnai automatizuoti arba tik tam tikros programos. Tačiau ką tai reiškia ir kam jums to reikia? Katilo automatika gali valdyti katilo darbo proceso programas (kuro padavimo, kuro užkūrimo, degiklio valymo, šilumokaičio valymo, pelenų šalinimo ir kt.)  ir valdyti  bei kontroliuoti kai kuriuos katilo aprišimo sistemoje esančius prietaisus. Paleisti ir kontroliuoti cirkuliacinių siurblių darbą (išsiaiškinti kiek siurblių gali valdyti, kadangi jų  skaičius parenkamas pagal esamos šildymo sistemos schemą), karšto vandens ruošimo kontūro prietaisus bei valdyti ir kontroliuoti šildymo kontūrą reguliuojančius prietaisus.

Aukštos kokybės, efektyviuose granuliniuose katiluose, automatikos galimybės geba sukurti net 90 pakopų moduliacinį rėžimą. Tai leidžia kiekvienam katilo galios procentui atskirai automatika suskaičiuoti kiek kuro ir deguonies paduoti į degiklį. Taip užtikrinant reikiamą kuro kiekį ir jo efektyvų sudeginimą bei  labai ekonomiškai paruošti karštą vandenį vasaros metu, esant labai mažam katilo apkrovimui (katilo galiai 10 %). Pagrindinis moduliacinio darbinio rėžimo privalumas yras tas, kad nuo minimalios 10 % katilo galios, degiklis, automatikos pagalba, turi 90 pakopų kuro padavimui ir kiekvienam procentui atskirai. Automatika suskaičiuoja, kiek kuro ir deguonies paduoti būtent tam procentui galios, kuriuo tuo metu dirba katilas.

Kuo labiau bus automatizuotas granulinis katilas, tuo efektyvesnis bus jo darbas ir mažesnės išlaidos už kurą. Užtikrintas didesnis šildomų patalpų komforto lygis bei didesnės galimybės valdyti ir prižiūrėti  katilą nuotoliniu būdu net neužsukant į katilinę.  Automatikos galimybės granuliniuose katiluose gali būti labai skirtingos. Todėl prieš įsigyjant 8-12ai  metų granulinį katilą, jums reikėtų gerai apgalvoti, kaip norite jį valdyti ir kiek laiko norite praleisti valydami katilą, nešdami pelenus  ir kt.

Šilumokaitis

OPOP BlackStar Comfort TurbuliatoriaiNr1Granulinis katilas gali turėti plokštelinius, vamzdinius, vertikalius ar horizontalius šilumokaičius. Tai turi įtakos tiek eksploatacijai (mechaninio valymo patogumui), tiek katilo efektyvumui, t.y. kiek  šilumos išeina su dūmais.

Šilumokaičio valymas gali būti atliekamas mechaniniu būdu arba automatizuotai suslėgto oro pagalba į šilumokaitį ar šilumokaityje esančių turbuliatorių pagalba. Naudojant suslėgtą orą šilumokaičio valymui, reikės papildomai komplektuoti kompresorių. Jei katilas neturi automatinio šilumokaičio valymo, tai reikės jį valyti  bent kartą per mėnesį mechaniniu būdu. Nuolatinis šilumokaičio valymas užtikrina  mažus šilumos nuostolius su išeinančiais dūmais.

 

Degikliai

Šiuo metu granuliniai katilai dažniausiai yra su įmontuotais dviejų tipų degikliais: fakeliniais  arba retortiniais. Nuo degiklio labai priklauso kuro sudegimo kokybė, t.y. tam pačiam kiekiui šilumos pagaminti sudeginamas kuro kiekis, pelenų kiekis, katilo valymo dažnumas.

Degiklis granulėms Atmos A25, 5-24 kW, be konvejerio

Fakeliniai ar tiesaus kuro padavimo degikliai

Granuliniai katilai turi degiklius įmontuojamus katilo durelėse arba katilo šone, todėl šiuos degiklius galima įmontuoti praktiškai į bet kokio tipo kieto kuro katilą. Degikliai ir jame esančios ardelės yra gaminamos iš nerūdijančio plieno. Šie degikliai yra dažniausiai skirti tik medienos granulių deginimui. Jie įprastai turi automatinę uždegimo funkciją. Todėl, užgesus katilui dėl elektros energijos tiekimo sutrikimų, jie gali automatiškai vėl pradėti gaminti šilumą. O tai yra ypač svarbu jums išvykus iš namų ilgesniam laikui.

Naujos kartos degikliuose granulių uždegimui  yra naudojamas specialios konstrukcijos keraminis elektrinis kaitinimo elementas, kurio galia būna apie 300 – 400 W. Tai sąlygoja labai mažas elektros sąnaudas. Tuo tarpu senos kartos metalinių spiralinio tipo kaitinimo elementų  galia yra  apie 1200 -1600 W.  Taip pat aukštos kokybės  kaitinimo elemento granulių uždegimo trukmė – iki 2 min., o gamintojo deklaruojamas užkūrimų skaičius – 100 000 kartų. Pvz. senos kartos elektrinių kaitinimo elementų, kurių  galia yra  apie 275-300 W, granulių uždegimo laikas iki 10 min. Bei gamintojo deklaruojamas užkūrimų skaičius iki 2000 kartų, todėl reikia dažnai keisti  elektrinius kaitinimo elementus.

Fakeliniai ar tiesaus kuro padavimo degikliai neturi tiesioginio sąlyčio su kuro talpa, t.y. ugnies žiežirbos iš degiklio niekada nepereis į kuro talpą. Taip eksploatuojami granuliniai katilai gaisro pavojaus riziką sumažina iki nulio.

Taip pat reikia atkreipti dėmesį į tai, ar yra degiklyje išspręstos granulių užstrigimo (susitrombavimo) problemos, pvz.  sumontuotas antrinis transporteris.

Aukštos kokybės efektyviuose granuliniuose katiluose, moduliacinio režimo pagalba (būna net 90 pakopų) galima labai tiksliai, atsižvelgiant į kiekvieną katilo galios procentą, paduoti  reikiamą kuro ir oro kiekį. Tokiu būdu užsitikrinti labai efektyvų kuro sudegimą, t.y. pigesnę šilumą. Tada nėra pelenuose pilnai nesudegusių granulių  ir neišmetame šilumos į orą.

Mažos galios degikliuose sudegusius pelenus nuo ardelių automatiškai (pagal užduotą programą) oro padavimo ventiliatorius nupučia (nuvalo) į pelenų dėžę. Tačiau vidutinės galios degikliuose vyksta savaiminis slėgiminis sudegusių pelenų nuo ardelių valymas (kompresoriaus pagalba).

Fakelinis degiklis, OPOP. Katilas.lt

Retortiniai degikliai

Retortiniai degikliai montuojami katilo apatinėje dalyje, granulės tiekiamos iš apačios sraigtu į degiklį. Šie degikliai  pirmiausia buvo sukurti  deginti anglies granules, o vėliau gamintojai juos patobulino ir pradėjo naudoti medienos granulių deginimui. Tačiau ne visiems gamintojams pavyko pasiekti, kad degikliai veiktų gerai ir efektyviai degintų granules.

Juose galima deginti ir prastesnės kokybės granules, grūdus, tačiau naudojant ne itin kokybiškas granules degiklis gali užsiteršti šlaku ir užgesti ar užkirsti kuro sraigtą. Šiai problemai spręsti, naujesnesnės kartos degikliuose, sraigto gale yra sumontuotos kuro padavimo vijos, kurios sukasi skirtingomis kryptimis.

Šių degiklių žemas automatizavimo lygis:

1) moduliacija dažniausia tik 3 pakopų, todėl nėra galimybių tiksliai paduoti reikiamą kuro ir oro kiekį pagal katilo apkrovimą (katilo galią), o tai sąlygoja didesnes kuro sąnaudas tam pačiam šilumos kiekiui pagaminti.

2) dažnai nėra automatinės granulių uždegimo funkcijos, todėl nutrūkus elektros tiekimui (degimo procesas  yra gesinamas vandeniu) būtina užkurti  katilą rankiniu būdu.

Kad granulės neužgestų, periodiškai trumpam yra įjungiamas ventiliatorius ir granulių papildymas. Tokiu būdu yra palaikomas granulių smilkimas. Jei granulės pradeda smilkti, sraigto kanale sureaguoja temperatūros daviklis ir jos nustumiamos į priekį.

Galimybė katilą valdyti nuotoliniu būdu – internetu 

Granuliniai katilai vis labiau modernėja ir prisitaiko prie šiuolaikinės visuomenės reikmių. Todėl dažnas granulinis katilas turi vienokį ar kitokį nuotolinį valdymą. Katilo valdymas internetu leidžia net ir išvykus ilgesniam laikui jums stebėti ar reguliuoti katilo darbą, mažinant ar didinant gaminamos šilumos kiekį. Taip pat  šiuo metu dalis granulinių katilų gamintojų turi galimybę (esant jūsų pageidavimui) stebėti jūsų katilo darbą ir nuotoliniu būdu. Tai leidžia nedelsiant pašalinti pastebėtus katilo valdymo sutrikimus, todėl išvykstant ilgesniam laikui jūs galite patikėti katilo valdymo priežiūrą profesionalams ir mėgautis atostogomis be rūpesčių.Stocker cloud, nuotolinis katilo valdymas internetu.

Elektros vartojimo sąnaudos katilo darbo metu

Aukštos kokybės 20 kW granulinis katilas užkūrimo metu sunaudoja apie 300W elektros energijos, vidutinės sąnaudos darbo rėžime 40 – 80 W/val.

Kiek laiko Lietuvos rinkoje prekiaujama katilais ir ar yra atliekamas aptarnavimas, remontas?

Renkantis katilą labai svarbu yra išsiaiškinti, kiek laiko Lietuvoje yra prekiaujama jūsų pasirinktu katilu ir ar yra gamintojo atstovas, kuris jus apmokys kaip eksploatuoti katilą bei atliks  katilo derinimą, aptarnavimą ir jei reiks – remontą. Kiekvieno gamintojo granulinis  katilas turi tam tikrų paslapčių, todėl jį paleisti ir gerai suderinti, aptarnauti, remontuoti gali tik gamintojas ar gamintojo apmokytas atstovas. Taip pat nepamirškite pasiskaitykite kitų pirkėjų atsiliepimų ir jų patirčių kai reikia skubiai prisišaukti specialistus.

Gerai parinkti kokybiški ir efektyvūs granuliniai katilai per savo 8 – 14  metų tarnavimo laiką ne tik užtikrins jūsų pageidaujamą komforto lygį, saugumą, bet ir taupys jūsų pinigus bei laiką.

Jeigu dar tik galvojate kokią šildymo sistemą pasirinkti, kreipkitės. Turite klausimų ar trūksta informacijos? Užsiprenumeruokite katilas.lt naujienlaiškį, atsiųsime visą Jus dominančią informaciją.  Skambinkite ir mūsų ekspertai Jums padės visais klausimais tel.: +370 611 35535 arba info@katilas.lt 

Mūsų partneriai suteiks konsultacijas ir padės išsirinkti jūsų poreikius geriausiai atitinkantį didelės galios, pramoninį biokuro katilą bei medienos smulkinimo įrenginius.